Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

kreatywność u dzieci

Do najważniejszych obowiązków każdego rodzica należy nie tylko zadbanie o bezpieczeństwo i dobre wychowanie swoich pociech, ale także, a może przede wszystkim, rozbudzenie w nich ciekawości życia i nieszablonowego myślenia. Kształtowanie kreatywności u dzieci najlepiej zacząć już od najmłodszych lat. Dzięki pobudzaniu wyobraźni czy stymulującym pomysłowość zabawom młody człowiek nie tylko nauczy się innowacyjnego podejścia do życia, ale także lepiej będzie sobie radził z problemami.

Nuda – niepozorna potęga

Choć bardzo ważne jest, by dziecko nie pozostawało samo sobie w codziennej organizacji zajęć, w planie dnia warto przewidzieć chwilę wolną od obowiązków i nauki. W czasie, w którym dziecko nie ma zajęcia, zwyczajnie zaczyna się nudzić. To także bardzo ważny element życia, który przyczynia się do rozwoju kreatywności. Znudzone dzieci mogą bowiem odkryć potęgę swojej wyobraźni, wymyślając dla siebie zabawę, na którą nie wpadłyby w normalnej sytuacji. Oczywiście należy kontrolować pomysły swoich latorośli i zapewnić bezpieczeństwo w czasie ich realizowania, ale raczej poprzez bycie cichym obserwatorem. Ograniczanie dzieci nie wpływa dobrze na rozwój nieszablonowego myślenia.

Konstruktywne rozmowy

W komunikacji między rodzicem a dzieckiem powinien znaleźć się czas nie tylko na rozmowy bieżące o obowiązkach czy sytuacjach życia codziennego. Bardzo ważne, aby opiekun znalazł czas dla swojej pociechy, podczas którego będzie poruszać się twórcze zagadnienia i zadawać niebanalne pytania. Podstawowa wiedza jest równie istotna, ale to właśnie niecodzienne tematy rozmów otwierają dziecko na świat i wspierają kreatywne podejście do życia.

Wzbudzanie kreatywności u dzieci nie jest łatwym zadaniem z uwagi na to, że rodzic także musi się nią nieustannie wykazywać. Jest to jednak bardzo ważne zadanie, które pozwoli na wychowanie mądrego i silnego psychicznie młodego człowieka.