Co to znaczy być kreatywnym i jak rozwijać tę umiejętność?

kobieta

Kreatywność nazywana bywa pomysłowością czy też umiejętnością tworzenia czegoś nowego. Jednak najczęściej każdy z nas dość dobrze rozumie, co to oznacza. Na rozwijanie kreatywności często stawiamy często u naszych dzieci, jednak jeśli nieco się zastanowimy, dostrzeżemy, że zawody wielu z nas również mają przynajmniej niewielki związek z kreatywnością. Z pewnością można zaliczyć tu artystów, jednak nie tylko. Kreatywność jest cechą niezwykle pożądaną w reklamie, bo pozwala na stworzenie czegoś, czego jeszcze nie było. Rozwijanie kreatywności u naszych dzieci pomoże im w przyszłości radzić sobie w sytuacjach wymagających rozwiązywania problemów. Jednak nie zawsze wiemy, w jaki sposób rozpocząć jej rozwijanie.

Jak rozwijać kreatywność u dzieci i dorosłych?

Wróćmy pamięcią do czasów swojego dzieciństwa. Można założyć, że większość dzisiejszych rodziców dzieci w wieku szkolnym wychowywała się na przełomie lat 80 i 90. W sklepach nie było zbyt wiele, a i zabawki często nie zachwycały, a jakoś w grupie rówieśniczej nigdy się nie nudziliśmy. Dlaczego? Bo w naszej zabawie obecna była kreatywność. Kreatywne zajęcia to takie, w których czasie robimy coś z niczego, np. kładziemy przed dzieckiem różne materiały plastyczne i nie tylko i pozwalamy samodzielnie wymyślić, jak je wykorzystać. Kiedyś wystarczyło podkraść babci 2 metry gumki, którą miała wszywać w majtki i już powstawała gra w gumę w najróżniejszych odsłonach. Kartki i długopisy wystarczyły, żeby cały dzień bawić się w podchody, a gruby kij i piłka do tenisa, aby grać w palanta. Dzięki łopatce, trawie i liściom tworzyliśmy w pełni wyposażone rezydencje w piasku.

Dlaczego trzeba rozwijać kreatywność u dzieci?

U osób dorosłych pewna ilość tej kreatywności gdzieś kiełkuje nawet jeśli nie korzystają z niej na co dzień. Jednak współcześnie dzieci i młodzież dzięki współczesnym technologiom, szybkiemu przepływowi informacji i wielu innym elementom dostają wszystko na przysłowiowej tacy. Nie muszą myśleć, zastanawiać się, wymyślać zabaw. One są gotowe w formie gier, w których wystarczy klikać często bez większego zaangażowania. Takie rozrywki sprawiają, że w przyszłości dziecko nienauczone kreatywności będzie miało trudności we współżyciu społecznym, samodzielnym radzeniu sobie w życiu i rozwiązywaniu nawet najprostszych problemów.